آموزش استفاده از Serial-terminal در میکروتیک

کنسول و ترمینال سریال ابزارهایی هستند که برای برقراری ارتباط با دستگاه ها و سایر سیستم های متصل شده از طریق پورت سریال استفاده می شود. ترمینال سریال می تواند برای نظارت و پیکربندی بسیاری از دستگاه ها از جمله مودم ها، دستگاه های شبکه (از جمله روترهای MikroTik) و هر وسیله ای که می تواند به پورت سریال (ناهمزمان asynchronous) متصل شود.

ویژگی کنسول سریال برای تنظیم پیکربندی مستقیم تجهیزات (دارای پورت سریال) است که بیشتر برای پیکربندی اولیه یا بازیابی استفاده می شود.

اگر شما قصد ندارید از یک پورت سریال برای دسترسی به یک دستگاه دیگر یا اتصال داده از طریق مودم استفاده کنید، می توانید آن را به عنوان یک کنسول سریال پیکربندی کنید.بصورت دیفالت اولین پورت سریال دستگاه های میکروتیک به عنوان یک کنسول سریال پیکربندی شده است، اما شما می توانید آن را غیرفعال کنید تا آن را برای برنامه های دیگر آزاد کنید. یک پورت سریال آزاد نیز می تواند برای دسترسی به کنسول دیگر روتر ها (یا سایر تجهیزات مانند سوئیچ ها) از طریق یک روتر MikroTik RouterOS استفاده شود. برای اتصال دو میزبان (مانند دو رایانه یا دو روتر، بدون مودم)، یک کابل مودم Null مورد نیاز است (null-modem cable). توجه داشته باشید که برنامه شبیه سازی ترمینال (به عنوان مثال، HyperTerminal در ویندوز و یا minicom در لینوکس) برای دسترسی به کنسول سریال از یک کامپیوتر دیگر مورد نیاز است.

چندین کاربر وضعیت هایی را بیان کرده اند که ویژگی ترمینال سریال (طرف مدیریت) مفید خواهد بود:

  • در قله یک کوه (به طور کلی تجهیزاتی که دسترسی به آنها سخت است)، که در آنجا دستگاه های وایرس میکروتیک در کنار تجهیزات (از جمله سوئیچ ها و روترهای سیسکو) قرار می گیرد که نمی توانند به صورت معمول به آنها متصل شد (توسط telnet از طریق یک شبکه IP)
  • نظارت بر تجهیزات گزارش آب و هوا را از طریق یک پورت سریال
  • اتصال به مودم مایکروویو با سرعت بالا که نیاز به نظارت و مدیریت توسط یک اتصال سریال دارد

با استفاده از ویژگی Serial-Terminal در میکروتیک ، می توان تا ۱۳۲ دستگاه (و شاید حتی بیشتر) را کنترل و مانیتور کرد.

 

میکروتیک این امکان را دارد که حتی از طریق پورت USB از یک روتر با کابل های مبدل سریال به usb به  پورت سریال  یک روتر وصل شد و بلعکس!! (اتصال از پورت سریال یک روتر به پورت USB یک روتر دیگر)

 

آموزش

در این سناریو ما میخوایم بین یک روتر میکروتیک RB2011 که دارای یک پورت سریال به صورت RJ45 می باشد و یک روتر RB750Gr3 که فقط یک پورت USB دارد و هیچ پورت سریالی ندارد ارتباط برقرار کنیم.(روتر RB750Gr3 برای کنترل روتر RB2011 قرار داده شده که در زمانی که روتر ۲۰۱۱ از دسترس خارج شده به هر دلیل بتوان آنرا ریکاوری کرد)

برای این کار به دو وسیله زیر نیاز داریم:

  • کابل کنسول سیسکو (یک سر آن دارای سوکت RJ45  و طرف دیگر آن دارای RS232 female میباشد
  • کابل تبدیل سریال به USB

 

ابتدا کابل کنسول را به روتر ۲۰۱۱ وصل میکنیم و سمت دیگر آنرا با کابل تبدیل سریال به USB به روتر RB750Gr3 متصل میکنیم

سپس وارد روتر ۲۰۱۱ میشویم و به مسیر زیر میرویم تا مطمعن شویم که کنسول دستگاه برروی پورت سریال serial0 فعال میباشد.

/system console

درصورتی که این گزینه غیر فعال بود آنرا  فعال کنید و درصورتی که وجود نداشت مانند تصویر زیر آنرا ایجاد کنید.

سپس از طریق منو system وارد port list میشویم تا مطمعن شویم پورت فعال  و baud rate آن برروی ۱۱۵۲۰۰ میباشد (میتوانید برروی auto نیز قرار دهید )

سپس به مسیر system > Routerboard > Setting میرویم تا مطمعن شویم baud rate برروی ۱۱۵۲۰۰  قرار دارد (این مورد برای اتصال به Bootloader در زمان بوت شدن دستگاه مورد نیاز است)

سپس وارد روتر RB750Gr3 میشویم و به منو System > Port list میرویم و baud rate را روی ۱۱۵۲۰۰ قرار میدهیم و مطمعن میشویم که اینترفیس Usb1 توسط چیزی استفاده نمیشود.

سپس با وارد شدن به terminal  در روتر RB750Gr3 و وارد کردن دستور زیر میتوانید به کنسول روتر ۲۰۱۱ وصل شده  و حتی زمان بوت شدن دستگاه وارد تنظیمات  bootloader آن شوید.

system serial-terminal usb1

در این مرحله با یک بار فشار دادن دکمه Enter میتوانید به ترمینال دستگاه RB2011 متصل شوید ویا حتی با ریبوت کردن روتر RB2011 به Boot menu آن بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.